Erdőgazdálkodás egy jogász szemével..

Erdőjog §

Erdőjog §

Használati megosztás melléklete erdő esetében

2018. február 12. - Dr.Balogh

Azt mindenki tudja, hogy a szántóknál használati megosztás esetén egy hiteles földnyilvántartási térképen berajzolják a saját területet, aláírják azt is és a megállapodást is, és már mehet is a földhivatalhoz bejegyzésre. 

Azonban erdőnél ettől eltérő szabályozás érvényes. 

Az első különbség, hogy amennyiben a közös tulajdonú erdők esetében a használati rend kialakítása során használati megosztás mellett döntenek a tulajdonosok, akkor nem egy hiteles földnyilvántartási térképen hanem hiteles erdészeti térképen kell a tulajdonos(ok) tulajdoni hányadára eső területet kijelölni. (Fétv 71§ (9a) bek.). 

Erdőgazdálkodás esetén az erdőgazdálkodó által használt erdőrészletet pontosan meg kell jelölni sőt, erdészeti térképen nyilván kell tartani, továbbá az erdőrészlet töréspontjain az erdőgazdálkodó köteles helyszíni határjelölő eszközöket kihelyezni. Az önálló erdőgazdálkodási egység kijelölésének tehát pontosnak és a hatósági nyilvántartásban bejegyezhetőnek kell lennie.

Ennek akkor tesznek maradéktalanul eleget, ha a következőknek megfelel a használati megosztás mellékletét képező hiteles erdészeti térkép - (a vhr 62§-a szerint):  jogosult erdészeti szakszemélyzet által elkészített munkarészeket kell érteni: "a) a legalább 1:10 000-es méretarányú, az erdészeti térkép másolaton készített változást bemutató térképi vázlat és b) a térképi változást eredményező új térképi elemek – vonalak estében a töréspontok sorrendjének megfelelő – koordinátajegyzéke, vagy a NÉBIH által üzemeltetett honlapon meghatározott fájlformátumban a változásokat tartalmazó digitális térképi állomány."

Emellett az Eljárási rendelet 18§ (1) bek.szerint a változásokat tartalmazó erdőrészlet-leírólap nyomtatványokat is mellékelni szükséges minden kialakított önálló erdőgazdálkodási egység vonatkozásában, melyet a jogosult erdészeti szakszemélyzetnek szintén ellen kell jegyeznie.

Végezetül a digitális térképállományból kreálni kell egy papíralapút, hiszen azt a tulajdonosoknak is alá kell írnia. Ha a kialakított önálló erdőgazdálkodási egységre földhasználati szerződést kötünk, akkor tulajdonképpen két térkép kell, mert ebben az esetben lehet hogy nem tudunk a 30 napos korlátba beférni. Az erdészeti hatósághoz digitális formában is el kell juttatni a térképi mellékletet.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása